Rom til alle tider 2011
Lørdag den 26. februar 2011 kl. 9.30-15.00 på Det Italienske Kulturinstitut, Gjørlingsvej 11, Hellerup
Mødeledere: Thomas Harder og Dodo Astrup
Bestyrelsen for Romselskabet S.P.Q.R., som blev dannet i 2009, har fornøjelsen af igen i år at indbyde til en temadag om Rom i forbindelse med selskabets generalforsamling på Det Italienske Kulturinstitut i Hellerup. Arrangementet gennemføres i tæt samarbejde med og med stor velvilje fra Det Italienske Kulturinstitut. Rejseforeningen Italiensk Forum står også som medarrangør af dagen.
Medlemmer af Det Italienske Kulturinstitut, Italiensk Forum og Romselskabet S.P.Q.R. kan deltage til favørpris kr. 225,00 for hele arrangementet, mens øvrige betaler kr. 300,00. Alle er meget velkomne til at deltage.
Tilmelding til temadagen er nødvendig og sker udelukkende ved indbetaling af beløbet senest den 16. februar 2011 til konto 4120 7950914534 i Danske Bank. Husk at opgive navn/navne samt telefonnummer i tilfælde af at der bliver hurtigt udsolgt i lighed med sidste år!
Medlemsskab af Romselskabet S.P.Q.R. koster pr. år kr. 150,00 og kr. 200,00 for par, som indbetales til Danske Bank, konto 1551 10421721. Husk navn/navne samt adresseoplysninger pr. brev til Mogens Bang, Vesterdalen 52, 2870 Dyssegård eller via email til mogensbang@vesterdalen.dk.
Romselskabet S.P.Q.R.’s generalforsamling afholdes den 26. februar kl. 13.15 uafhængigt af temadagens program og deltagerbetaling.
Facebook: Meld dig ind i Romselskabets gruppe på Facebook og følg selskabets aktiviteter.
Program for temadagen:
Kl. 9.30 Kaffe og brød
Kl. 10.00 Velkomst v/Direktør Clara Bencivenga Trillmich
Kl. 10.10 ”Hommage to Rome” – en film Instrueret af Franco Zeffirelli
Kl. 10.30 Direktør Clara Bencivenga: ”I nuovi musei archeologici di Roma”, PowerPoint på dansk
Kl. 11.15 Lektor Henrik Brockdorff: ”Taler man latin i Rom?”
Kl. 11.45 Redaktør Louise Meyer, Sfinx: ”Et forlag med forkærlighed for Rom”
Kl. 12.15 Italiensk buffet – drikkevarer delvist sponsoreret af Det Italienske Kulturinstitut
Kl. 13.15 Romselskabet S.P.Q.R. holder generalforsamling
Kl. 13.30 Arkitekt Bente Lange: ”Hvad blev der af Roms farver?”
Kl. 14.00 Forskningsmedarbejder ved Thorvaldsens Museum Inge Lise Mogensen Bech: ”Romerske historier fra Thorvaldsens brevarkiv”
Kl. 14.30 Fotograf Søren Rud: ”Rom til alle tider – en fotovandring”
Kl. 15.00 Afslutning